درزگیری صفحات روکش دارگچی

درزگیری صفحات روکش دارگچی

 

پس از نصب تایل گچی یکی از کارهایی که باید انجام دهیم، این است که عملیات درزگیری را انجام دهیم، تا سطحی صاف و مسطح داشته باشیم.

پیش از شروع عملیات درزگیری حتما توجه داشته باشید که سطح باید صاف و عاری از هرگونه چربی باشد.

پیش از انجام اینکار حتما توجه داشته باشید که لبه های برش خورده کار را بررسی کنید تا در صورت عدم اجرای پخ یا پرداخت بتوان از آن استفاده کرد.

معمولا فاصله درزهای موجود بین صفحات به اندازه دو میلیمتر است و باید بین دو صفحه مجاور وجود داشته باشد.
نکته دیگر این است که عملیات درزگیری باید حتما پس از پایان کار ساخت دیوارها انجام شود.

مراحل درزگیری

در این مرحله لازم است که درز ها را با یک لایه بتونه به پهنای 10 سانت و ضخامت 3 میل پر کرد تا پس از آن بتوان درزها را اجرا کرد. بتونه را با حرکت عمود کارتک ها پر کنید تا لایه های بتونه در تمام درزها قرار بگیرد.

پس از انجام اینکار باید نوار درزگیر را روی بتونه قرار دهید و با استفاده از یک کاردک از بالا به پایین بکشید، و روی بتونه فشار دهید، به شکلی که بتونه های اضافی که در درزها قرار گرفته شده اند از کناره های نوار بیرون بیاید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نوارهای درزگیر دارای انجنا هستند، پس برای اجرای آنها حتما توجه داشته باشد که نوار را از سمت محدب آن روی بتونه قرار بدهید، با انجام اینکار، هوای موجود در بتونه این فرصت را دارند که از بخش زیر نوار خارج شوند.

اگر نوار را از سمت مقعر روی بتونه قرار دهید، حباب های هوا زیر آن محبوس میشوند و در نتیجه چسبندگی لازم بین نوار و بتونه به وجود نخواهد آمد. وزیبایی کار به دلیل ایجاد حباب ها کاهش خواهد یافت. پس از اینکه همه این مراحل را انجام دادید باید کار را کمی رها کنید تا تمام رطوبت آن از بین برود و کاملا خشک شود.

بسته به شرایط محیطی که کار در آن نصب شده است، خشک شدن بتونه ها ممکن است که از 24 تا 48 زمان لازم خواهد داشت، در صورتی که بتونه به طور کامل خشک نشده باشد، و بخواهید عملیات دیگری روی آن انجام دهید، نوار از روی بتونه جدا خواهد شد.

بتونه کاری نهایی

پس از اینکه لایه های بتونه به خوبی خشک شدند و نوارهای درزگیر روی آن قرار گرفتند، با استفاده از ماله استیل یک لایه دیگر از بتونه را که پهنای 20 سانتی متر داشته باشد را روی لایه قبلی یعنی لایه نوار درزگیر اجرا میکنیم و سپس مانند مرحله قبلی کار را برای مدتی رها میکنیم تا کاملا خشک شود.

پس از اینکه بتونه کاملا خشک شد با استفاده از یک ساب، روی آن را صاف میکنیم، تا برای مراحل بعدی کار آماده سازی بشود.