رابیتس بهتر است یا کناف؟

رابیتس بهتر است یا کناف؟

 

دو مورد از متریال هایی که در ساختمان سازی بسیار استفاده میشوند، متریال های کناف و رابیتس هستند، و متریال کناف به تازگی وارد بازار شده است و بین بسیاری از طراحان و سازندگان ساختمانی زیاد شناخته شده نیست به همین دلیل این سوال را از بسیاری از خریدران میشنویم که کناف بهتر است یا رابیتس به همین دلیل، در این نوشته تصمیم گرفتیم تفاوت های این دو متریال و برتری آنها را بررسی کنیم.

تفاوت سقف کناف و رابیتس چیست؟

کناف به تایل گچی ای گفته میشود که توسط شرکت کناف تولید میشود، اما رابیتس به سقف کاذب مشبک فولادی گفته میشود که روی آن گچ کاری و گچ بری انجام میشود.

مزایا و معایب سقف کناف و رابیتس چه مواردی هستند؟

از مزیت های کناف میتوان به سرعت اجرای بالای آن و از معایب آن به نیاز به نیروی متخصص برای نصب و راه اندازی آن است.

همانطور که گفتیم کناف صفحات گچی است که در ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد، مزیت مهم این متریال در مقایسه با صفحات گچی ساده داشتن طرح های بسیار زیبا و شیک آن استو که میتواند نظر طراحان و سازندگان ساختمان را به خود جلب کند.

کناف متریالی بسیار سبک است که در مقایسه با گچ کاری کردن روی رابیتس به صرفه تر خواهد بود.

سازه کناف بلافاصله پس از پیاده سازی قابیلت استفاده و بهره برداری دارد گچکاری انجام شده روی رابیتس نیاز به زمان زیادی برای خشک شدن دارد.

مزیت رابیتس مقاومت بالای آن در برابر زنگ زدگی و تخریب شدن و عیب آن، وزن سنگین آن است.

پیاده سازی کناف کار زیادی نمیبرد و برای پیاده سازی آن نهایتا کمی گرد و خاک در محیط ایجاد شود، اما در پیاده سازی رابیتس چون از مصالح مختلفی استفاده میشود نیاز به تمیزکاری زیادی دارد.

متریال کناف وزن بسیار کمتری در مقایسه با رابیتس دارد که همین موضوع باعث میشود که در سازه های مقاوم در برابر زلزله مورد استفاده قرار بگیرد.

رابیتس به دلیل استفاده از فولاد گالوانیزه دچار زنگ زدگی نمیشود و با کیفیت است.

این متریال در مقایسه با ینولیت یا تیرچه در برابر اتش سوزی مقاومت بالایی دارد.

این سقف ها به دلیل زیر سازی مستحکمی که دارند، احتمال ترک خوردگی سقف پس از پیاده سازی را به صفر میرسانند.

مقایسه هزینه رابیتس و کلاف چگونه است؟

این دو سازه از نظر ظاهری دارای ظاهری تقریبا مشابه هستند اما هزینه های نهایی پیاده سازی رابیتس بیشتر از صفحات گچی کناف میشود. به این دلیل که در استفاده از این متریال هزینه های جوشکاری، رابیتس کاری هم وجود دارد. رابیتس کاری با استفاده از مفتول ساخته شده از ورق های گالوانیزه گرم با ضخامت 0.25 انجام میشود، و با استفاده از لایه های شبکه فرعی بهم متصل میشوند، و بسترهایی برای نصب تاسیسات هم به این سقف ها متصل میشود.

به طور کلی شکل ظاهری رابیتش، زیر سازی تشکیل شده از نبشی و میلگرد است که روی آن با استفاده از تورهای گالوانیزه و گچ پوشانده شده است. به دلیل بالا بودن هزینه سازه های فولادی، میتوان نتیجه گرفت که کناف به مراتب از رابیتس ارزان تر خواهد بود.

کناف