متریال کناف چیست و چه کاربردی دارد؟

کناف به سیستمی یک پارچه و بدون درز گفته میشود که جهت پیاده سازی سقف های کاذب، و دیوار کاذب از آن استفاده میشود، برای نصب این متریال نیاز به پیاده سازی زیرسازی فولادی و همچنین اتصال متریال ها به این سازه ها با استفاده از پیچ پانل برای اتصال پانل و پیچ سازه جهت متصل کردن اجرای زیر ساخت فلزی دارد.

به این دلیل که متریال کناف در طرح ها و مدل های مختلفی در بازار به فروش میرسد، از جهت معماری بسیار دارای انعطاف بالایی است و به دلیل داشتن طرح هایی که دارای قوس و انحنای زیاد هستند، طراحان دکوراسیون بسیار از آن استفاده میکنند.

دلایل استفاده از کناف در طراحی دکوراسیون

 1. به این دلیل که در برخی از ساختمان ها تاسیسات ساختمانی را رو کار میسازند، به همین دلیل بسیاری از آن برای پوشاندن تاسیسات استفاده میکنند.
 2. همچنین میتوان برای پوشاندن سیتم های برق و… از آن استفاده کرد.
 3. استفاده از نورپردازی و کار گذاشتن باکس های نور مخفی و مواردی مانند هالوژن و…

 

 مزایای کناف سقف

همانطور که گفتیم استفاده از این متریال در ساختمان ها میتواند دلایل گوناگونی داشته باشد، از جمله دلایلی که میتوان از این متریال استفاده کرد میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. اجرای آسان و سرعت بالای پیاده سازی
 2. امکان مخفی سازی تاسیسات توکار
 3. امکان عبور تاسیسات گرمایش و الکتریکی
 4. تمیز کردن ساده و در مقایسه با سایر متریال های گچی
 5. هزینه های اجرایی کمتر در مقایسه با سایر روش ها
 6. هزینه اجرایی پایین تر در مقایسه با گچبری

 

 معایب کناف سقف

همه سازه ها و وسایل در کنار مزیت هایی که دارند، دارای معایبی هم هستند که، باید با دانستن آنها تصمیم گیری درستی در انتخاب کردن آنها داشته باشیم.

 1. ممکن است اجرا کنندگان این متریال اینکار را غیر اصولی انجام دهند که در این صورت باعث سقوط سقف خواهد شد.
 2. از استفاده از پانل ها و پروفیل های غیر استاندارد باعث آسیب وارد شدن به آنها خواهد شد.
 3. اگر ساپورت گیری در اجرا به صورت اصولی انجام نشود، سقف مورد نظر پس از مدتی شکم خواهد انداخت.

انواع سقف کناف

این متریال در دو نوع متریال داخلی و خارجی ساخته میشود که با استفاده از آنها میتوان، سقف ها و محیط ها را پیاده سازی و اجرا کرد، مثلا استفاده از این متریال در درورودی لابی یک ساختمان و یا استفاده جهت عایق رطوبت که به اختصار به آن MR گفته میشود.

در مقاله ای جداگانه در مورد انواع پانل های گچی صحبت کرده ایم که با خواندن آن میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد انواع متریال های گچی و انواع مختلف تایل گچی بدست بیاورید.