سازه های آکوستیک

سازه های گچی عایق صوت

 

زندگی شهرنشینی امروزی پر از سر و صدا و هیاهو شهری است که زندگی در محیطی آرام و ساکت را برای شهروندانی که در شهرهای بزرگ زندگی میکنند سخت و طاقت فرسا کرده است.

در ایران شهرهایی بزرگی مانند: شیراز، اصفهان، مشهد و تهران جز کلان شهرهایی محسوب میشوند که در آنها هیاهوی شهر ها و سر و صدای بیش از حد تبدیل به معضلی بزرگ شده است که جسم و روان بسیاری از شهروندان را تخت تاثیر خود قرار داده است، اما در شهرهای بزرگ فکری به حال این مشکل نمیشود، به همین دلیل خود افراد و صاحبان خانه ها لازم است که فکری برای این مشکل کنند و در صدد حل آن برآیند، یکی از روش ها برای رفع این مشکل به کار گرفتن سازه های گچی عایق صوت است. که در ادامه این نوشته به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

آلودگی صوتی چیست؟

آلودگی صوتی به حالتی گفته میشود که در آن صدا در بیش از حد شنوایی انسان قرار داشته باشد. آستانه تحمل شنوایی در انسان ها معمولا به اندازه 120 دسی بل است و زمانی که این صداها بیشتر از مقدار همین 120 دسی بل باشد با آلودگی صوتی رو به رو خواهیم شد.

آلودگی صوتی میتواند روی سلول های صوتی انسان تاثیر بگذارد، و سلول های حلزونی گوش داخلی را تخریب کند، چند مورد از نشانه هایی که در زمان آسیب رسیدن به گوش ها خیلی دیده میشود، احساس زنگ زدن گوش، فشار خون بالا، ناراحتی های عصبی و مشکلات گوارشی است.

ساختارهای عایق دار و جاذب صوت

صوت از امواجی تشکیل شده است که زمانی که به جداری میرسند، با آن برخورد میکنند، در اثر این برخورد برخی از امواج منعکس میشود، بخشی از امواج به سازه یا دیوار جذب میشود و مقداری از آن هم عبور میکند، این نشانگر این است که اگر امواج صوتی قابلیت عبور از دیوار را نداشته باشند، مشکل انتقال آلودگی صوتی برطرف خواهد شد.
به این منظور ساختارها و دیوارهای جداکننده ای ساخته شده انند که این توانایی را دارند که سر و صدا راکاهش میدهند و آنها را به صورت حداکثری جذب میکنند، هر قدر این دیوارها صداهای بیشتر را جذب کند، صدای کمتری هم از این دیوارها عبور خواهد کرد.

تایل گچی اکوستیک و گچبرگ های مقاوم در برابر صدا این توانایی را دارند که بتوانند میزان عبور صدا را تا 41 تا 72 دسی بل کاهش دهند و میزان صدا ها را در محدوده بین 10 تا 20 دسی بل که میزان مطلوبی است نگهدارند.
در ساختمان هایی که در آنها سر و صدا بیشتر باشد و سر و صداهایی مانند: صدای وسایل برقی، همهمه، و… وجود دارد مانند: فروشگاه ها، رستوران ها، دفاتر اداری و….
سازه های آکوستیک انتخاب خیلی خوبی اند که میتوانند، به میزان خیلی زیادی سر و صداها را جذب کنند و از شدت انعکاس صدا در داخل فضاها جلوگیری نمایند.
این سازه ها از انواع متریال های گچی و معدنی ساخته شده اند و در داخلشان از پشم استفاده شده است که میتواند صدا را تا حد زیادی به خود جذب نماید.
این سازه های آکوستیک را میتوانید بر حسب برچشبی که برحسب دسیبل روی آنها قرار دارد خریداری نمایید، توجه کنید که به اندازه ای که صدا در ساختمان وجود داشته باشد میتوانید از ساختارهای عایق استفاده کنید.

برای خرید انواع پیچ پانل و دریافت قیمت میخ و چاشنی و خرید تفنگ میخکوب بتن با ما تماس بگیرید.