سازه های مقاوم در برابر حریق

سازه های مقاوم در برابر حریق

از اصلی ترین نیاز های طراحی در ساختمان‌ها تامین ایمنی انها در برابر حریق و آتش سوزی است، برای اینکه بتوان دیوارهای مقاوم در برابر آتش را طراحی کرد لازم است که از مصالح مناسب اینکار استفاده شود، که این قابلیت را فراهم نماید.

برای ساخت سازه های مقاوم در برابر حرارت لازم است که از ابتدای طراحی، طراح سازه اصول ایمنی را رعایت نماید و از متریالهایی که در برابر حرارت مقاوم هستند استفاده کند.

برای اینکار در ابتدا باید سطح انتظارات ایمنی در برابر حریق ساختمان مشخص شود تا یتوان از متریال مناسبی استفاده شود. که خواص و رفتار مناسبی برخوردار باشند.

از ساختارهای مقاوم در برابر حریق کجا استفاده میشود؟

از ساختارهای مقاوم در برابر حریق در بخش های داخلی ساختمان و بخش های بیرونی آن استفاده میشود، از این ساختار در دیوارهای داخلی برای دیوارهای جداکنند، دیوارهای پوششی و سقف کاذب استفاده میشود، با اینکار در صورت حریق در یک اتاق یا بخشی از ساختمان بخش های دیگر آن دچار حریق نخواهند شد و از نفوذ و پیش روی حریق از بخش های داخلی به بخشی دیگر جلوگیری میشود. استفاده از مصالح ضد حریق در این بخش ها میتواند خطرات آتش سوزی را کاهش دهد.

در سازه های مقاوم در برابر حریق هیچ گاه نباید از پوشش هایی که از فوم های پلاستیکی و.. استفاده میکنند استفاده کرد، و برخی از مکان ها از اهمیت بالاتری برخوردار هستند، به عنوان مثال راه پله ها حتما باید ایمن باشد تا در صورت حریق افراد زود بتوانند از ساختمان خارج شوند، اما اتاق های داخلی از اهمیت کمتری برخوردار هستند.

مقاوم سازی عناصر سازه ای

این بدان معنی است که باید با استفاده از پوشش های محافظ روی عناصر سازه ای ساختمان در برابر حریق است، به عنوان مثال: سازه های فولادی، شرایط ایده آل به این صورت است که باید اتاق ها و بخش های داخلی تا حداقل یک ساعت در برابر حریق از خود مقاومت نشان دهند و سازه های داخلی باید بتوانند مدت زمان بیشتری را مقاومت کنند تا ساختمان در اثر حریق دچار فرو ریختن نشود.

رفتار گچ در برابر حریق

رفتار گچ در برابر حریق

همانطور که در مقالات قبلی گفتیم، گچ به ماده ای معدنی گفته میشود که برای ساخت محصولاتی مانند تایل گچی، کناف و گچبرگ ها مورد استفاده قرار میگیرند.

گچ از نظر مقاومت در برابر حریق در درجه A قرار دارد و مقاومت خیلی خوبی در برابر آتش سوزی از خودش نشان میدهد، این موضوع به دلیل وجود 20 درصد آب تبلور داخل آن است، و زمان آتش سوزی این تبلورات آبی تبخیر میشود و با تشکیل یک لایه بخار بین صفحه گچی و آتش از نفوذ آتش داخل آن جلوگیری میکنند..