انواع پیچ از نظر مقاومت

انواع پیچ ها از نظر مقاومت

 

عامل اصلی در یکپارچگی سیستم های سازه ای اتصالات پیچی بکار رفته در آنها است. طبق گزارش های ارائه شده در زلزله های گذشته یکی از عوامل تخریب ساختمان ها مشکلات ناشی از جوشکاری و نصب نامناسب سازه ها بوده است. پس استفاده از پیچ سازه های با کیفیت تاثیر زیادی در کیفیت و مقاومت سازه های ساخته شده دارد.

طبقه بندی پیچ های اسکلت فلزی از نظر مقاومت

تقسیم بندی انواع پیچ از نظر مقاومتشان به عوامل مختلفی بستگی دارد، یکی از این طبقه بندی ها، تقسیم بندی از نظر مقاومت است. استفاده از پیچ با مقاومت های مختلف به عواملی مانند کشش و نوع مصالحی دارد که در آن استفاده شده است.

پیچ های معمولی

این نوع از فولاد نرمه یا کم کربن ساخته شده است و از آن در سازه های سبک مانند: خرپاهای کوچک، سازه های موقت استفاده میشود.

پیچ های پرمقاومت

این نوع از فولاد با کربن متوسط ساخته شده است و در ساختشان از عملیات های حرارتی و.. استفاده شده است و از مقاومت بالایی برخوردار است. از این پیچ ها در اتصالات اصطکاکی استفاده میشود.

در مکانیزم پیچ پانل های پر مقاومت از واشرهای فولادی سخت و کربوریزه شده هم برای توزیع فشار و تحمل بار در سازه ها استفاده میشود. و از آنها به عنوان جایگزین پرچ ها و در ساختمان سازی، پلها و ماشین ها استفاده میشود.

مزایای استفاده از پیچ‌های پرمقاومت

  1. مقاومت بالاتر در مقایسه با پیچ های معمولی
  2. ایجاد اتصالات محکم بدون لغزش در المان ها
  3. تنش خستگی بالاتر
  4. استفاده از تعداد کمتری پیچ در مقایسه با پرچ
  5. به دلیل بستن با استفاده از آچار و مهره مزاحمت صوتی ندارند.
  6. امکان باز کردن و اعمال تغییر در سازه
  7. نیاز به افراد زیادی برای متصل کردن سازه ها نیست.