انواع میخ

انواع میخ

 

میخ وسیله ای بسیار کاربردی است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. این وسیله کاربردی هم مانند سایر وسایل دارای انواع مختلفی است که در این نوشته شما را با انواع آنها آشنا خواهیم کرد. میخ ها انواع مختلفی دارند که برای اتصال به چوب و بتن مورد استفاده قرار میگیرند.

بیشتر بخوانید: انواع و بهترین مدل های تفنگ میخکوب

جنس میخ‌ها چیست؟

میخ ها جنس های مختلفی دارند، انواع مختلف و متریال های مختلفی دارند که شامل: فولاد، مس، استیل و آلومینیوم و گالوانیزه هستند.

میخ می تواند از جنس های مختلف مانند فولاد، فولاد ضدزنگ، برنج، مس یا آلومینیوم به دست بیاید. یا اینکه گالوانیزه شده باشد و یا از روی و فلزات دیگر به دست آید. جنس این وسیله باید به شکلی باشد که بتواند وارد بافت بتن و یا چوب و.. بتوان آن را استفاده کرد.

انداره میخ ها

میخ ها دارای اندازه های مختلفی هستند، که از 4 تا 250 میلیمتری متفاوت هستند. و هر کدام از آنها دارای کاربردهای متفاوتی هستند. که میتوانند فشارهای متفاوتی را تحمل کنند. برای مشاهده انواع میخ و چاشنی و قیمت های آنها میتوانید به صفحه قیمت میخ و چاشنی مراجعه نمایید.

میخ سرپهن

میخ های معمولی سرپیهن

این نوع میخ را میتوانید در همه وسایل چوبی مشاهده نمایید. و از پراستفاده ترین انواع میخ ها هستند. این میخ ها دارای بدنه ضخیم و نوک مخروطی شکل هستند. و بیشتر کاربردآنها در صنعت چوب است. و از استانداردهای خاصی پیروی میکند.

طبق استانداردها طول سر میخ باید تا 6 میلیکتر باشد.

میخ بی سر

این نوع میخ هم یکی از انواع میخ هایی است که دارای که مانند میخ های سرپهن استفاده های زیادی دارند اما بدنه ای باریک تر دارد، و برای کابردهای سبک تر مورد استفاده قرار میگیرد به این دلیل که قدرت پایین تری دارد. در صنعت چوب برای چوب های باریک تر که ممکن است در اثر فشار آسیب ببینند از این مدل میخ استفاده میشود.

میخ دو سر

میخ دو سر

میخ دوسر برای ساخت قالب های چوبی استفاده میشود، زمانی که در ساختمان سازی لازم است که از قالب بتن استفاده شود، میتواندبا استفاده از این نوع میخ، چهارچوب های قالب را ساخته و سازه ها را به صورت موقت بهم متصل نمود. این میخ ها دارای دو سری گرد هستند و زمانی که میخواهید از آنها استفاده کنید، تا سری اول آنها را داخل چوب میکوبیم، و از آنجاییکه از آنها برای کاربردهای موقت استفاده میشود، میتوانید با استفاده از میخکش از سری دوم انها را به راحتی از جای خود خارج نمایید.

میخ حلقه ای

این میخ ها دارای سری مشابه پیچ هستند، و دلیل داشتن این ظاهر است است که بتواند آنها را به راحتی و بدون آسیب زدن به چوب داخل چوب وارد کرد. میخ های حلقه ای جهت ساخت دیوارها و سقف کاذب مورد استفاده قرار میگیرند.

 

میخ فولادی

میخ فولادی یا میخ بتن

میخ فولادی برای متصل کردن به بتن و سازه های بتنی مورد استفاده قرار میگیرند. همانطور که از نام این میخ ها مشخص است از جنس فولاد ساخته شده اند و دارای بدنه ای محکم هستند، که در بتن، سیمان و آهن مورد استفاده قرار میگیرند.

این میخ ها به صورت میخ و چاشنی هم به فروش میرسند، و با استفاده از تفنگ میخکوب میتوان سرعت انجام کار را بالا برد.