گچبرگ

گچبرگ یا پانل گچی به صفحات گچی روکشدار گفته میشود که با استفاده از متریال های مختلفی مانند کاغذ کرافت و… پوشانده شده است. استفاده از این پوشش ها روی صفحات گچی باعث میشود که مقاومت فشاری و خمشی آنها افزایش پیدا کند.
صفحات گچ برگ را به عنوان صفحات پیش ساخته استفاده میکنند، و برای پوشاندن دیوارها و سقف ها از آنها استفاده میکنند. این صفحات را با استفاده از خمیر مخصوص یا بتونه به دیوارهای داخلی میچسبانند. و سپس با استفاده از میخ و چاشنی آنها را به سازه اصلی میخ میکنند، در پایان هم به وسیله بتونه درزهای صفحات را میپوشانند و سطحی یک دست میسازند.
علاوه استفاده از این محصول جهت پوشاندن سطح میتوان از آن به عنوان متریالی برای ساخت دیوار کاذب استفاده کرد. و برای جداسازی و پارتیشن بندی از آنها استفاده کرد.  و با استفاده از آنها پیچیده ترین طرح های معماری را به راحتی اجرا و پیاده سازی کرد.

تولید گچ برگ

برای تولید گچ برگ یا همان پانل های گچی باید از مواد خام مانند گچ استفاده کرد، با افزودن آب به این مواد پودر شده آنها را به شکل خمیری در می آورند و تبدیل به پلاستر سرد گچی میشود. مخلوط خمیری شکل گچ را روی ورقه های کاغذ یا مقوای کرافت به صورت لایه لایه قرار میدهند. و با استفاده از دو غلتک شکل میدهند. و سپس روی ورق ها مشخصات را چاپ میکنند.
قرار دادن کاغذ  برای محافظت از هسته گچی است. پس اینکه پانل های گچی با سایز مناسب تولید شدند، به اندازه های مشخصی بریده میشوند و در کوره برای خشک شدن قرار میگیرند. پس از خارج شدن از کوره وزن گچبرگ ها به یک سوم کاهش پیدا میکند.
در مرحله نهایی این محصول را بسته بندی میکنند و به انبار انتقال میدهند.

انواع گچبرگ

گچبرگ ها در اندازه ها و مدل های متفاوتی تولید میشوند، که انواع این محصول شامل موارد زیر است.
گچ‌ برگ‌ مقاوم در برابر رطوبت: همانطور که از نام این محصول مشخص است، پوشش روی آن مقاوم در برابر رطوبت است و در مکان هایی که رطوبت زیادی در آنها وجود داشته باشد مانند حمام، سرویس بهداشتی و… از آنها استفاده میشود.
گچبرگ ساده: این نوع گچبرگ با نام RG12.5 هم به فروش میرسد، این نوع دارای ابعاد متفاوتی است، اما ضخامت آن ثابت است و دارای ضخامت 12 میلیمتر است،   روی این مدل معمولا با استفاده از لایه ای از رنگ پوشانده شده است.
گچ برگ 18: این نوع در مقایسه با نوع قیلی از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است و میتواند نیروی بیشتری را تحمل نماید. ضخامت این نوع هم 18 میلیمتر است.
گچ برگ 15: تنها تفاوت این نوع با نوع قبلی استحکام بالاتر ان است، معمولا هرچه ضخامت محصول افزایش پیدا میکند، استحکام آن هم افزایش پیدا میکند، البته این مسئله به کیفیت محصول هم بستگی دارد.
گچبرگ 9.5 از آنجایی که این نوع دارای ضخامت کمی است از آن برای ساخت قوس ها و مکان هایی که نیاز به استحکام بالایی ندارند استفاده میشود، استفاده از این برای ساختن دیوارها و سقف های کاذب مناسب نیست.
گچ برگ‌ مقاوم در برابر حرارت: این نوع ضد حریق است و برای ساخت سازه های ضد حریق از آن استفاده میشود، هسته این پانل ها از الیاف شیشه استفاده شده است.

مزایای استفاده از گچ برگ

استفاده از گچبرگ برای پیاده سازی سازه های خشک کاربردهای زیادی دارد، و استفاده از این متریال برای ساخت محصولات مزایای زیادی دارد، مزیای گچبرگ به شرح زیر هستند.

– پیاده سازی و اجرای راحت و در مدت زمان کوتاه
– استحکام بالا
– اشغال جای کمتر در ساختمان در مقایسه با دیوارها
– پایین بودن هزینه پیاده سازی گچبرگ
– ضایعات کم
– وزن پایین و استفاده برای ساخت سازه های ضد زلزله
– برای پیاده سازی آنها نیاری به استفاده از مصالحی مانند گج، سیمان و ماسه نیست.
– عایق صدا و حرارت

استفاده از گچبرگ برای سقف راهرو

گچبرگ های برای نصب و اجرا در سقف های مختلف یک گزینه عالی به حساب می آیند. در بیشتر ساختمان ها مشاهده می کنیم که سقف راهرو ها کم ارتفاع و ناهموار است. در این قسمت ها برای تزئین سقف از دیوار خشک استفاده می شود تا ارتفاع آن ها کم نشود.  راهرو از یک طرف، مکان عبور بوده از سوی دیگر، بر روی ظاهر اصلی ساختمان تأثیر چشم گیری می گذارد.
بنابراین از دکوراسیون راهرو غافل نشوید. با توجه به طراحی همراه با نور سقف، می توانید این قسمت معمولاً تاریک را به یک فضای کوچک اصلی تبدیل کنید. گچبرگ روی سقف اجازه نمی دهد گرد و غبار در فضای بین سقف ها جمع شود. دیوار خشک یکی از بهترین مصالح ساختمانی است که می تواند این هدف را به طور کامل انجام دهد.

استفاده از گچبرگ برای سقف راهرو

گچ برگ بهترین پیشنهاد برای بازسازی ساختمان

در چندین سال اخیر با توجه به افزایش قیمت ملک افراد بیشتر به بازسازی و نوسازی خانه های قدیمی خود تمایل دارند. شاید نتوان هر نوع مصالح ساختمانی را در این زمینه مورد استفاده قرار داد. اما قطعاً قادر خواهید بود که انواع گچبرگ را در این زمینه به خوبی به کار ببرید. این مصالح ساختمانی انعطاف پذیری بالایی از نظر کارایی دارند که محبوبیت آن ها را چندین برابر کرده است.
این پوشش ها بر روی سقف و دیوار اصلی اعمال می شوند و در عین حفظ کردن آن فضای داخلی بنا را تغییر می دهند. این پوشش ها در پشت ساختار معلق، می توانند تمام کاستی های سقف و دیوار اصلی را کاملاً پنهان کنند. از نظر هزینه، سقف گچ تخته بدون شک ارزان تر از دیگر مصالح ساختمانی بوده و زیبایی بصری بیشتری دارد. این یک فرصت عالی برای تزئین سقف و دیوار در مدت زمان کوتاهی بدون صرف تلاش زیاد است.

انتخاب طرح و رنگ گچبرگ

شاید در نگاه اول به نظر برسد این مصالح وزن زیادی دارند اما در حالت کلی گچبرگ ها سقف را سنگین نمی کنند. این مصالح در ترکیب با وسایل روشنایی انتخاب شده که به درستی قرار داده شده اند فضای شگفت انگیزی را ایجاد خواهند کرد. برای انتخاب گچبرگ طرحی با چین های صاف انتخاب خوبی است. این نوع طرح ها خطوط مرزهای سقف را صاف می کنند، بنابراین اتاق گسترده تر و روشن تر به نظر می رسد.
اما شما می توانید طرح را متناسب با فضای ساختمان خود انتخاب کرده و خریداری کنید. اینگونه فضا با طرح انتخابی هماهنگی بیشتری داشته و ساختمان جلوه بهتری پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال در یک اتاق بزرگ، می توانید با خیال راحت از هر سایه رنگی استفاده کنید. علاوه بر این، سقف را می توان با توجه به رنگ کف و دیوارها برگزید. اما قادر خواهید بود از سایه های متضاد استفاده کنید، توجه داشته باشید که ترکیب بیش از سه رنگ توصیه نمی شود.

شخصی سازی طرح گچبرگ

در یک راهرو بزرگ، می توانید از پانل های گچی با بافت های مختلف مات، براق، ترکیبی استفاده کنید. اما یک ترکیب جالب و دیدنی که می توانید از آن استفاده کنید یک بافت براق با حاشیه مات است. بعضی افراد علاقه مند هستند که فضای ساختمان خود را شخصی سازی کنند. به عبارتی فضا متناسب با سلیقه آن ها بوده و به خودشان اختصاص داشته باشد. در این موارد برای اجرای گچبرگ مطابق با سلیقه شخصی خودتان مانعی نخواهید داشت. در پانل لیست می توانید نقاشی بکشید، عکس چاپ کنید، عکس بکشید و کار های دیگری را انجام دهید.  بر همین اساس شما قادر خواهید بود تصویر دلخواه را در این مدل سقف ها اعمال کنید.

شخصی سازی طرح گچبرگ

چگونه با گچبرگ فضا را بزرگ تر نشان دهیم؟

انتخاب گچبرگ مناسب روشی منحصر به فرد بوده که جلوه بی نهایت فضا را ایجاد می کند. این گزینه برای اتاق و سالن های کوچک مناسب است. برای نمایان کردن فضا بیش از اندازه واقعی از گچ تخته هایی با رنگ روشن استفاده کنید. رنگ های براق نیز بازتاب نور بی نظیری دارند و فضا را بسیار بزرگ تر نشان می دهند. اما برای زیباتر کردن سقف گچ تخته در ساختمان، باید نورپردازی مناسب را برای آن ها انتخاب کنید. نورپردازی مناسب و اصولی نیز در نشان دادن فضا بیش از اندازه واقعی نیز نقش دارد.

چه مزایایی را نصب گچبرگ در محل کار شما به ارمغان می آورد؟

فوایدی که گچبرگ می تواند برای کار شما به همراه داشته باشد بسیار گسترده و متنوع هستند. این مصالح ساختمانی تطبیق پذیری  فوق العاده بالا را در کنار  دوام و وزن کم ارائه می دهند. تخته گچی که به عنوان دیوار خشک نیز شناخته می شود، فضای بیشتری را در ساخت و سازهای عمرانی به دست می آورد.
همانطور که از نام انگلیسی (drywall = دیوار خشک) پیدا است، این ماده به روش های مختلف در ساختمان های مسکونی و تجاری اجرا می شود. نصب آن بدون استفاده از آب و یا تولید مقادیر زیادی زباله و به طور پایدار صورت می گیرد. بسیاری هنوز از گچ تخته به دلیل عدم اطلاع از کیفیت آن در محیط کار استفاده نمی کنند. برای روشن شدن مزایای انتخاب این ماده برای محل کار، ما مزایای اصلی گچبرگ برای محیط کار را ذکر می کنیم.

– عایق صوتی و حرارتی

هنگامی که تخته Drywall را با پشم شیشه ترکیب می کنند، راحتی حرارتی و صوتی ساختمان تضمین می شود. این امر به این دلیل بوده که پشم شیشه نویز را از محیطی به محیط دیگر جدا می کند. همچنین دمای محیط را حفظ کرده،  دیوار خشک با صفحات خود این ویژگی ها را تشدید می کند. همین ویژگی منجر شده بتوان از آن در محیط های کاری پر سرو صدا بیشترین بهره را برد.

– نصب بدون آلودگی

تخته های گچی یک دیوار خشک را تشکیل می دهند که تقریباً هیچ کثیفی روی آن وجود ندارد. نصب آن فقط مستلزم تثبیت بر روی سازه های فلزی یا چوبی است که ساخت و ساز را تمیز می کند. پس بدون ایجاد زباله این مصالح در محیط کار نصب خواهند شد. این ویژگی برای انواع کسب و کار ها فوق العاده اهمیت دارد. زیرا دیگر مجبور نیستند وقت زیادی را برای تمیز کردن محیط کار خود صرف کنند.

– نصب سریع

فضای بین تخته‌ های گچ برای پایان و نصب سریع‌ تر، سیستم الکتریکی و هیدرولیک را در خود جای می‌ دهد. بنابراین فرآیند نصب آن در زمان بسیار کمتری نسبت به سایر سیستم های ساختمانی انجام می شود. در هنگام انجام تعمیرات یا نوسازی در محل کار بخش هایی از فضا قطعا مختل خواهند شد. اما با کمک گچبرگ ها این مختل شدن به حداقل ترین حد خود می رسد. پس شما می توانید خیلی سریع از فضای کاری خود برای انجام امور مربوطه استفاده کنید.

– مقاومت در برابر رطوبت

در حال حاضر امکان استفاده از گچ تخته در محیط های مرطوب مانند حمام، آشپزخانه و رختشوی خانه وجود دارد. این به لطف فناوری استفاده شده در فرمولاسیون صفحات، با عوامل ضد آب است. این فناوری امکان محافظت در برابر پاشش، بخار و روان شدن را بدون آسیب رساندن به مواد فراهم می کند. البته بعضی استان های شمالی و جنوبی کشور نیز هوای بسیار مرطوبی دارند. این ویژگی گچبرگ منجر شده در این استان ها نیز کارایی و استفاده بسیاری داشته باشند.

مزایای استفاده از گچ برگ

– ایجاد فضای آزاد بیشتر

ایجاد فضای بیشتر در محیط های کاری بسیار مهم و ضروری است. بهتر بوده از تجهیزات ساختمانی برای این فضاها استفاده کنید که فضای کمی را اشغال کنند. یکی دیگر از مزایای بزرگ دیوار گچبرگ ایجاد منطقه قابل استفاده بیشتر است. این محصولات ساختمانی نازک تر از دیوارهای آجری سنتی هستند. بر همین مبنا دیوار خشک فضای قابل استفاده اتاق را بین 4 تا 5 درصد افزایش می دهد.

– تقسیم بندی محیط ها

گچ تخته های سفارشی یک جایگزین عالی برای تقسیم بندی محیط ها هستند. از این پارتیشن ها می توان در انواع فضاها مانند حمام، آشپزخانه، اتاق نشیمن و فضاها استفاده کرد. به علاوه شما می توانید از آن ها برای ایجاد فضای شخصی برای کارکنان استفاده کنید. با استفاده از این مصالح ساختمانی با حداقل هزینه قادر خواهید بود که فضای مناسبی به هر یک از کارکنان اختصاص دهید.

 – نورپردازی و سقف

دیوار خشک را می توان برای پوشش های سقف و فرورفتگی ها نیز استفاده کرد. این ویژگی آن را به یک پوشش همه کاره برای نورپردازی فرو رفته تبدیل می کند. با ایجاد طاقچه برای چراغ‌ ها و لامپ‌ ها، روکش می ‌تواند طرح ‌های مختلفی را با اشکال گرد، مربعی و غیره تشکیل دهد. وجود نور مناسب برای عملکرد و راحتی کارکنان در محیط کار ضروری است. شما با این  گچبرگ قادر خواهید بود که این امر را به خوبی در ساختمان اداری خود اجرا کنید.

برای خرید و اجرای گچبرگ باید چه مبلغی را پرداخت کنیم؟

وقتی افراد قصد اجرای گچ برگ در ساختمان خود را دارند فاکتور های خاصی را مد نظر می گیرند. یکی از این فاکتور ها قیمت بوده که برای تمامی افراد حائز اهمیت است. چند عامل تاثیر گذار در قیمت خریداری و نصب گچبرگ دخالت دارد‌. بر همین مبنا امکان بیان دقیق قیمت وجود ندارد و باید تمام این عوامل را در نظر گرفت. اولین عامل نوع گچ برگ بوده که می تواند در قیمت نهایی نقش چشم گیری داشته باشد.
انواع این محصولات با کیفیت های مختلف تولید و عرضه می شوند که مصالح ساختمانی  با کیفیت تر طبیعتاً  قیمت بیشتری دارند. البته متراژ پروژه شما نیز در این قیمت موثر است. بر کسی پوشیده نیست که پروژه های بزرگ پرداخت مبالغ بیشتری را می طلبند. اما در صورت بزرگ بودن پروژه  تخفیف های ویژه ای نیز به شما تعلق خواهد گرفت. اساسا بخشی از این مبلغ مربوط به خرید گچ برگ بوده و بخشی دیگر به نیروی انسانی اجرا کننده آن بستگی دارد.
مراکز و مجموعه های مختلفی کار اجرا را بر عهده می‌ گیرند که هر کدام قیمت متفاوتی را پیشنهاد می دهند‌. برای پرداخت مبلغ کمتر از مراکز معتبر در این زمینه بهره بگیرید. اما در حالت کلی مبلغ نهایی استفاده از گچ برگ نسبت به دیگر مصالح ساختمانی بسیار مناسب تر است. پس شما با اطمینان از قیمت مناسب این محصول می توانید آن را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

انتخاب بهترین نصاب برای اجرای گچبرگ

به همان اندازه که خریداری گچ برگ با کیفیت اهمیت دارد استفاده از نیروی کار ماهر نیز حائز اهمیت است. اجرای گچ برگ بسیار ساده بوده و نصب راحتی دارد. اما نیاز بوده، مجری این کار از مهارت بالایی برخوردار باشد. نصب نادرست گچ برگ منجر خواهد شد که بعد از یک مدت عملکرد اولیه خود را از دست دهد. در همین راستا در انتخاب نصاب برای اجرای این مصالح ساختمانی باید دقت فوق العاده بالایی داشته باشید.
چند فاکتور و مشخصه وجود دارد که در انتخاب نصاب می ‌توانید آن ها را مورد توجه قرار دهید. نصاب باید حتما تجربه کافی در زمینه نصب این مصالح ساختمانی را داشته باشد. نصاب گچبرگ ملزم است که نمونه کار های خود را برای بررسی به شما نشان دهد. همچنین باید دوره های نصب را طی کرده و مهارت های لازم را در این زمینه به دست آورده باشد. به علاوه باید بتواند پروژه شما را در بازه زمانی مناسب به اتمام برساند.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی گچبرگ ها پرداختیم این تجهیزات ساختمانی در زیبا تر کردن فضای هر ساختمانی نقش غیر قابل انکاری دارند. شما قادر خواهید بود در همه ساختمان ها اعم از تجاری یا مسکونی از این محصولات بهره ببرید. اما امر ضروری این بوده که تجهیزات ساختمانی با کیفیت را برای ساختمان خود انتخاب کنید. این نوع تجهیزات دوام بالایی دارند و در مدت زمان بیشتری ظاهر درجه یک خود را حفظ خواهند کرد.

مزایای به کار بردن گچبرگ در محیط های اداری چیست؟

عایق صوتی و حرارتی، نصب بدون آلودگی، نورپردازی و غیره

برای نصب و اجرای گچبرگ باید چه هزینه ای پرداخت کنیم؟

بخشی از این هزینه مربوط به خرید گچبرگ بوده و بخشی دیگر به نیروی انسانی اجرا کننده آن اختصاص دارد.

کاربرد گچ تخته در کجا است؟

این تجهیزات ساختمانی در انواع فضا های مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می گیرند.

یک نصاب گچبرگ ماهر چه ویژگی هایی دارد؟

نمونه کار، مهارت بالا، طی کردن دوره های آموزشی و غیره.

چرا از گچبرگ برای سقف راهرو استفاده کنیم؟

عدم کاهش ارتفاع سقف، ایجاد نور دهی عالی در این فضا و غیره

محصولات گچ برگ