تفنگ میخکوب

در کارگاه ها برای متصل کردن قطعات به سطوح از تفنگ میخکوب و میخ و چاشنی استفاده میکنند. به وسیله تفنگ میخکوب میخ و استفاده از چاشنی میخ با سرعت پرتاب خواهد شد و نیازی به کوبیدن میخ نیست، تفنگ میخکوب برای کار نیازی به هوا برق ندارد و با استفاده از کارتریج و گاز قابل اشتعال و باتری کار میکند، نیروی تامین شده برای کار کردن این دستگاه به حدی است که میخ را داخل سطوح بتنی و فلزی بکوبد.

کاربردهای تفنگ میخکوب

تفنگ میخکوب دارای کاربردهای زیادی است و بیشترین کاربرد آن در کارگاه های عمرانی ساختمانی است در ادامه برخی کاربردهای این محصول را بررسی خواهیم کرد.

– استفاده در کارگاه های ساختمانی

– کاربرد به برای ساخت انواع سیستم های مکانیکی و برقی

– نصب دیوارهای کاذب و متریال هایی مانند کناف

– متصل کردن انواع صفحات به سازه های بتنی و آهنی

– اجرای سقف کاذب

نکاتی برای نگهداری و عمر بیشتر تفنگ میخکوب

تفنگ میخکوب هم مانند سایر ابزارها و وسایل نیاز به مراقبت و نگهداری است، و باید نکاتی را برای نگهداری آنها رعایت کنیم.

تفنگ میخکوب

تمیز کردن قطعات تفنگ میخکوب

یکی از ملزومات نگهداری از این دستگاه، تمیز کردن آنها است، برای اینکار باید قطعات دستگاه را باز کنید. برای اینکار اهرم گلن گلدن را به وسیله انگشت نگه دارید و آزاد نمایید. سپس کله گی را به در جهت پادساعتگرد بچرخانید تا قطعات داخلی جدا شوند.
اگر یکی از قطعات مشکل داشته باشند، آن را تعویض نمایید. اگر مشکلی ندارند، با استفاده از یک برس یا دستمال آنها را تمیز نمایید.
برای تمیز کردن هیچگار از روعن و یا بنزین و… استفاده نکنید و تنها با استفاده از اسپری مخصوص خود دستگاه اینکار را انجام دهید. پس از تمیز کردن قطعات حتما آنها را خشک کنید تا از زنگ زدن آنها جلوگیری کنید.

تفنگ میخکوب

روش کار تفنگ میخکوب

روش کار در تمام دستگاه های میخکوب یکسان است، یعنی این دستگاه ها با استفاده از یک گاز اشتعال آور که توسط چاشنی نیرو را تامین میکند، و با استفاده از یک ماشه و ضامن دقیقا مانند تفنگ، عمل میکنند و هر زمانی که ماشه را فشار دهید، میخ ها پرتاب خواهند شد. استفاده از این روش میتواند خطرات زیادی داشته باشد اما در مدل های جدیدتر این تفنگ ها به این دلیل که از تکنولوژی های جدیدتری استفاده میشود و استفاده از ضامن توانسته است، امنیت کار را افزایش دهد.
سایز تفنگ میخکوب بر اساس سایز
ابزار تفنگ میخکوب هم مانند سایر ابزار ها و وسایل دارای سایزهای مختلفی است، که در ادامه این نوشته انواع آنها را بررسی میکنیم.

میخکوب کوچک

از این ابزار به دلیل کوچک بودن برای انجام کارهای نجاری و کارهای کوچک استفاده میشود، به عنون مثال برای ساخت یک میز خوبی میتوان به ای کوبیدن چوب به صورت دستی از یک میخکوب کوچک استفاده کرد و سرعت انجام کار را تا حد زیادی افزایش داد.

میخکوب بزرگ

از این مدل برای انجام کارهای بزرگتری مثل نصب قطعات سقف و دیوار کاذب و نصب پانل های گچی استفاده میشود، اینتفنگ ها در مقایسه با مدل های قبلی دارای سایز بزرگتری هستند. البته هزینه های نگهداری و استفاده از آنها بالاتر است، و نیاز به تعمیر و خرید لوازم یدکی مختلف در فواصل زمانی مشخصی را داد. پس بهتر است در زمان انتخاب حتما این موضوع را در نظر بگیرید. تا با خرید یک تفنگ بزرگ برای انجام کارهای کوچکتر، هزینه های زیادی را متقبل نشوید.

قدرت تفنگ میخکوب

مخیکوب ها هم مانند سایر ابزارها دارای قدرت ها و توانان های مختلفی هستند، به همین دلیل در هنگام خرید آنها باید دستگاهی را انتخاب کنید که با نوع کار شما همخوانی داشته باشد، میخکوب های بزرگتر معمولا دارای توانان و قدرت بیشتری هم هستند، اما باز با این حال پیش از خرید در مورد قدرت و کارایی این دستگاه با فروشنده صحبت کنید یا اطلاعات درج شده در مورد آن را مطالعه نمایید.
به طور معمول این دستگاه ها قدرتشان را از نوع کارکردشان بدست می آورند، مثلا برخی از این دستگاه ها با استفاده از چاشنی کارمیکنند و برخی دیگر با استفاده از باتری یا انرژی برق، به همین دلیل هم این دستگاه ها دارای قدرتهای مختلفی هستند و در کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرند.

لوازم جانبی میخکوب

پس خرید همه تفنگ های میخکوب، در بسته آنها تجهیزات و لوازم جانبی ای وجود دارد که کاربران میتوانند به سادگی از آنها استفاده کنند. این لوازم جانبی شامل موارد زیر هستند.

– عینک ایمنی برای محافظت از چشمها

– روغن روان کننده

– فرچه برای تمیز کردن پیستون و سیلندر دستگاه پس از استفاده

– استپ رینگ و فنر استپ رینگ

پشتیبانی از میخ های مختلف

همانطور که گفتیم پیش از استفاده باید حتما بررسی کنید که آیا دستگاهی که قصد خریداری آن را دارید قابلیت پشتیبانی از انواع میخ و خصوصا میخی که شما قصد استفاده از آن را دارید، دارد یا خیر، در صورتی که هنگام خرید به این مود توجه نکنید، ابزار خریداری شده برای شما کارامد نخواهد بود. مثلا اگر قصد استفاده از تفنگ میخکوب برای بتن و یا فولاد را دارید، باید دقیت کنید که تفنگی خریداری نمایید که این قابلیت را داشته باشد.

تاریخچه تفنگ میخکوب

نخستین بار فناوری استفاده از پودر و چاشنی در جنگ جهانی دوم برای ساخت ابزارهایی پرقدرت و پر سرعت برای تعمیرات کشتی ها و لوازم اسیب دیده مورد استفاده قرار گرفت، این ابزار برای متقل کردن صفحات اسیب دیده ابزارها به هم مورد استفاده قرار میگرفت. این دستگاه ها از میخ های خاصی جهت اتصال صفحات استفاده میکردند.
این میخ ها با استفاده از فولاد و طی عملیات نورد گرم ساخته شده اند، و دارای سختی بسیار زیادی دارند که باعث میشود بدون شکستن و یا خم شدن داخل: فولاد و بتن نفوذ کنند.

خرید تفنگ میخکوب بتن

در سایت سازه کاران میتوانید انواع مختلفی از این دستگاه را مشاهده نمایید و با توجه به کارایی که از آنها انتظار دارید با مطالعه اطلاعات درج شده در بخش توضیحات دستگاه مناسبی را انتخاب و خریداری نمایید، همچنین میتوانید برای خرید تفنگ میخکوب با بهترین قیمت با کارشناسان فروش سازه کاران تمای بگیرید.

ایمنی تفنگ میخکوب

این دستگاه ها با توجه به کاربردی که دارند، باید دارای تجهیزات ایمنی هم باشند، تجهیزات ایمنی استفاده شده در این قفل ها که باعث شلیک ایمن تر آنها میشود، قفل ایمنی آ«ها استف که اگر این قفل فعال باشد، چاشنی منفجر نمیشود . تفنگ کار نمیکند.

انواع میخ تفنگ میخکوب

همانطور که گفتیم میخکوب ها دارای انواع مختلفی هستند، و با استفاده از موارد مختلفی مانند: برق، باتری چانی و.. کار میکنند، هر یک از این تفنگ های میخکوب دارای میخ های مخصوص به خود هستند، اما برای به همین دلیل لازم است که پیش از خرید با انواع آنها آشنا شویم..
تفنگ های سنگین تر برای کارهای حرفه ای و انواع معمولی آنها برای کارهای سبک و خانگی نیز مورد استفاده قرار میگیرند، برای استفاده از این دستگاه ها دو نوع میخ بسیار متداول است که شامل انواع:

– میخ نفوذی

– میخ رزوه شده

هستند، در ادامه این نوشته توضیحاتی مختصر درباره این دو نوع میخ اراده خواهیم کرد.

میخ نفوذی

این میخ ها همانند میخ های معمولی هستند که همواره استفاده میکنیم و برای متصل کردن دائمی دو سطح به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرند، این میخ ها برای متصل کردن به سطوحی مانند: بتن، چوب، آهن و.. استفاده میشوند.
این میخ ها دارای کلاهک 4.1 تا 8.3 اینچی هستند که برای استفاده ساده تر و آسیب نزدن به سطوح نرم تر سر کلاهک آنها از واشر های پلاستیکی نرم استفاده شده است.

میخ رزوه‌شده

این نوع دارای سطح بالایی صاف و سطح پایینی رزوه شده است، این میخ ها را میتوان با استفاده از میخکوب به سطح متصل کرد و سپس با استفاده از پیچ گوشتی آنها را سفت کرد.

انواع چاشنی ها

چاشنی ها هم همان نیرو محرکه هایی هستند که باعث پرتاب شدن میخ از داخل تفنگ میشوند، از جنس برنج و نیکل ساخه میشوند، و در رنگ های متنوعی در بازار به فروش میرسند.
در حقیقت رنگ چاشنی بیانگر سرعت و قدرت آن است، این محصولات در رنگ های: سبز، زرد، قرمز، قهوه ای، خاکستری و بنفش در بازار به فروش میروند که هر یک دارای سرعت و قدرت و خاص خود هستند.
این چاشنی ها همانند چاشنی هایی که در اسلحه استفاده میشوند، کار میکنند، و تنها به جای گلوله، در تفنگ میخکوب از میخ استفاده شده است.
زمانی که پین شلیک فشرده شودف چاشنی منفجر میشود و باعث ازاد شدن گاز و نیروی شدیدی میشود که به بخش انتهایی میخ وارد میشود و باعث شلیک یا پرتاب شدن آن به سمت هدف میشود.